Wędzenie

Wędzenie potraw od dziesięcioleci jest znane w naszej kulturze. Kiedyś nasze babki, aby móc podać mięso na stół o każdej porze roku wędziły jego kawałki i trzymały w spiżarni. Dym sprawia, że woda z potraw wyparowuje, a sam produkt zostaje zakonserwowany i dłużej nadaje się do spożycia.
Dziś nie ma problemów z dostępnością mięs czy wędlin, ale chyba każdy mięsożerca uwielbia ten dymny posmak i aromat… Zresztą wędzić można także ryby, sery owoce i warzywa. Dobrym pomysłem na rozpoczęcie wędzarniczej przygody jest zaopatrzenie się w odpowiednią skrzyneczkę i wiórki drzewne. Na samym początku można także użyć folii aluminiowej, aby sprawdzić, czy to jest coś, co będziemy lubić i praktykować. Wędzić możemy na grillu gazowym czy też węglowym. Trzeba uważnie kontrolować temperaturę i zapobiegać jej dużym wahaniom, pamiętajmy, że wędzenie to proces długotrwały zachodzący w niezbyt wysokich temperaturach. Można też grillować klasycznie- dodając jednak wiórka w celu uzyskania zapachu i delikatnego posmaku.
drewno-do-wedzenia_small

Drewienka i wiórki wędzarnicze różnią się mocą smaku i aromatu. Do delikatnych zaliczamy buk, jabłoń oraz wiśnie. Odrobinę mocniejsze są np. mesquite czy orzech pekan. Najbardziej wyraźnego i dominującego smaku dodadzą hickory i whisky. Warto dobrać odpowiedni aromat to danego typu potrawy.
Jabłoń wspaniale podkreśli smak serów, warzyw, ryb, drobiu i wieprzowiny
Buk sprawdzi się przy serach, rybach, drobiu, wieprzowinie, baraninie, a także dziczyźnie.
Wiśnie polecamy używać do serów, warzyw, ryb, drobiu, wieprzowiny, baraniny i dziczyzny.
Pekan wydobędzie smak ryb, drobiu, wieprzowiny, baraniny, dziczyzny i wołowiny.
Mesquite dedykowany jest do wieprzowiny, baraniny, dziczyzny i wołowiny.
Whisky dzięki swojej intensywności będzie współgrać z serami, drobiem, wieprzowiną, baraniną, dziczyzną i wołowiną.
Hickory harmonijnie połączy się z drobiem, wieprzowiną, baraniną, dziczyzną i wołowiną.
55
Powyższe wskazówki są oczywiście tylko sugestią, każdy z nas posiada swój indywidualny zmysł smaku, który wybierze najbardziej odpowiednie dla nas połączenie. Wędzenie to ciekawa kulinarna przygoda, którą warto rozpocząć już podczas najbliższego grillowania. Pozwala ona poszerzyć nasze horyzonty, wyostrza zmysły, zaskakując je oryginalnymi aromatami i niezapomnianymi wrażeniami smakowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *