„Serce grilla” – czemu ruszty mają znaczenie?

 Każdy fan spędzania wolnego czasu pod chmurką albo po prostu soczystego smaku i kuszącego aromatu grillowanych potraw wie, jak istotny jest sam sprzęt, z jakiego korzystamy. Chociaż większość osób poszukujących tego jednego, idealnego grilla dosyć uważnie przygląda się podstawowym elementom jak design, mobilność czy pojemność piekarnika, często zapomina o tym najważniejszym. O sercu każdego grilla – rusztach.  

Trudno nie zgodzić się z faktem, że to właśnie ruszty są jedyną częścią składową grilla, która bezpośrednio styka się z naszym jedzeniem. To, z jakiego materiału będą wykonane ma więc ogromny wpływ nie tylko na smak naszych potraw, ale i przyjemność samego procesu grillowania. A koniec końców, przecież to właśnie o przyjemność w tym wszystkim chodzi.

Na co zwrócić uwagę wybierając ruszty do grilla?

Zdecydowanie nie warto tutaj oszczędzać. Solidne ruszty wysokiej jakości mają w swoim wyposażeniu grille gazowe takich marek jak, chociażby Broil King. Decydując się na konkretny model, dobrze jest wcześniej dowiedzieć się, z czego zrobione są ruszty. Każdy materiał ma bowiem swoje cechy charakterystyczne. Każdy ma też zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Przed rozpoczęciem poszukiwań sprzętu, powinniśmy określić nasze oczekiwania.

Zdecydowanie najgorszej jakości będą ruszty powlekane. Nie utrzymują długo temperatury – możemy więc zapomnieć o szybkim wysmażeniu mięsa. Co więcej, są bardzo nietrwałe, często ulegają korozji, a pojedyncze pręty z czasem się urywają. Niestety wiele tańszych modeli grilli wyposażonych jest właśnie w ten rodzaj ruszt. Przy zakupie warto więc skonsultować się ze sprzedawcą lub samodzielnie zwrócić uwagę na ich masywność i kształt.

W przypadku grillów wysokiej klasy nie powinniśmy się obawiać o ich jakość. Ruszty są w nich bardziej solidne. Przykładem takiego sprzętu mogą być produkowane w Kanadzie i USA grille gazowe Broil King. Ruszty tej marki cechuje duża masa, dzięki czemu mają wysoką moc, a małe odległości pomiędzy żeberkami sprawiają, że w czasie grillowania drobne kawałki jedzenia nie wpadają do środka.

Rodzaje rusztów do grilla:

W przypadku grillów gazowych mamy wybór spośród dwóch typów:

Ruszty żeliwne – szybko się rozgrzewają, a ciepło przekazują równomiernie. Mają jednak naturalną tendencję do rdzewienia. Broil King pokrywa swoje żeliwne ruszty porowatą ceramiczną powłoką, która wymaga konserwacji. Wśród rusztów żeliwnych do wyboru są dwie opcje: tańsze ruszty jednostronne (z serii Gem, Royal i Crown) oraz dwustronne (np. z serii Monarch). Jedna strona zbiera tu resztki soków, druga nadaje grillowanemu mięsu charakterystyczny wzór.

Ruszty ze stali szlachetnej – wytrzymałe i dobrze utrzymujące ciepło. W grillach Broil King dostępne są ciężkie ruszty z prętów stali szlachetnej (serie Imperial i Regal), a także nowość- ruszty z odlewu ze stali szlachetnej (Imperial XLS i Imperial Black). Są one bardziej oporne na korozje i niezwykłe łatwe w czyszczeniu. To najlepsza opcja dla tych, którzy cenią sobie szybkość zarówno grillowania, jak i sprzątania.

Zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje wady i zalety. Ruszty żeliwne są z reguły cięższe i lepiej rozprowadzają ciepło. Stalowe wolniej rdzewieją, a także są łatwiejsze w utrzymaniu. Oba rodzaje rusztów są świetne do codziennego użytku – wszystko zależy jednak od naszych indywidualnych potrzeb. Najlepsze rezultaty grillowania osiągniemy dzięki dwustronnym rusztom żeliwnym oraz tym z odlewu stali szlachetnej.

Grill – przemyśl, zainwestuj, zakonserwuj.

Niezależnie, na jaki model i materiał się zdecydujemy, powinniśmy pamiętać o właściwej konserwacji rusztów. Wykorzystujemy do tego zwykły olej spożywczy. Taki zabieg zapobiega szybkiemu rdzewieniu i pozwala dłużej cieszyć się trwałym rusztem i znakomitymi potrawami.

Pamiętajmy, że dobrej jakości grill to inwestycja na lata. Nie warto inwestować pieniędzy w półśrodki i tanie zamienniki. Jeżeli zależy nam na długim utrzymaniu ciepła, równomiernym smażeniu oraz długiej żywotności grilla i rusztów, warto postawić na sprzęt klasy premium jak Broil King.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *