Parasole grzewcze jak grzyby po deszczu.

Nowa technologia w plenerach miasta.
Technologia  nas zadziwia swoją wymyślnością i zawrotnym  tempem na każdym kroku. Nie sposób nie dostrzec w większych aglomeracjach,  w restauracyjkach, kawiarniach na wolnym powietrzu rozstawionych wysokich gazowych generatorów ciepła, z widoczną roztańczoną  smugą  ognia w szklanej tubie cylindrycznej. Stały się  powszechnym atrybutem, designem  małej architektury restauracji na świeżym powietrzu, w okresie przedwiosennym i jesiennym, które jeszcze przed dwoma laty były sporadycznie zauważalne. Ostatnią jesienią weszły z impetem  w powszechne użytkowanie w  plenerowych restauracjach.

W aglomeracjach o dużym nasileniu turystyki Kraków, Warszawa, Wrocław w ich miejscach centralnych pośród unikatowych monumentów dziedzictwa kulturowego jakim jest na przykład Rynek Główny w Krakowie, czy plac Zamku Królewskiego lub Starówka w Warszawie zasiadanie w otwartych kawiarniach, restauracjach do późnej  pory dnia, stało się niemal zwyczajem o ile nie przyzwyczajeniem. Gdy jest ciepło  lubimy spędzać czas na zewnątrz długimi wieczorami, w nocy, w mrocznym świetle, zintegrowani z tłumem, z przechodniami, w iluminacji świateł, w otoczeniu wspaniałej architektury dziedzictwa. Ma to swój niecodzienny smak. Nie bez przyczyny rozgościły w  restauracjach parasole grzewcze,  technologią zezwalającą realizować nasze upodobania do charakteru spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Ciepło emanowane z rury cylindrycznej i kaptura, który na wewnętrznej powierzchni posiada powłokę refleksyjną, pozwala nam rozgaszczać się w ciepłych zaciszach  kawiarni, restauracji plenerowych i delektować się urokiem miejsca, potrawą, porą, otoczeniem.

parasol

Dlaczego parasole grzewcze gazowe?
Parasole grzewcze  oprócz wiadomej funkcji przeznaczenia stanowią także  swoisty design w architekturze ogrodowej, tarasowej, plenerowej. Mają kształt ostrosłupa-piramidy, wysokiej wieży, wysokich i chudych  grzybów, ale te restauracyjne prawie wszystkie posiadają tubę cylindryczna, a w środku hula płomień, nadający swoisty klimat ogniska, kominka, za  którymi człowiek wiecznie tęskni. Dostępne są również promienniki zasilane energią elektryczną generujące ciepło z żarzenia oporowych drutów, ale one rzadko wyposażają restauracje. Również te na gaz bez tuby jak grzybki, bez iluminacji płomienia, też są rzadko widoczne. Kochamy płomień. To jest odpowiedź na pytanie dlaczego parasole grzewcze z tubą dominują. Smuga ognia wijąca się w półmroku, w nocy jest zaproszeniem dla klienta, do miejsca w kawiarni na zewnątrz, usytuowanej koło promenady pełnej spacerowiczów, koło szerokich chodników, zapełnionych tłumem. Ponadto płomień  jest atrybutem ciepła. Nęci  nas ku  sobie w chłodne wieczory. Widoczny z daleka z miejsc spacerowych  gdzieś w restauracji zewnętrznej chronionej od wiatru, przeciągu , chłodu  prowizoryczną konstrukcją transparentnej folii, zaprasza zziębniętego klienta, do stolika na ciepłą kawę, herbatę, gorący posiłek. Jest to umiejętnie spreparowany marketing i bardzo skuteczny. Stąd parasol grzewczy gazowy z tubą  posiadł stałe miejsce ekspozycyjne nawet w ciasnych plenerowych, przytulnych kawiarenkach.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo parasoli grzewczych gazowych.


Parasol grzewczy działa na zasadzie emisji promieni podczerwonych odbitych od powierzchni refleksyjnych. Promienie podczerwieni podobnie  jak promienie słoneczne, działają jako  nośniki energii  cieplnej. Zasilany jest  butlą gazową na mieszankę propan-buta, albo propan. Posiada zapalnik piezoelektryczny i regulator przepływu gazu, czyli regulator jego mocy. Jest to konstrukcja wysoka ponad 2 metry o wadze rzędu 20 kg, z systemem jezdnym w postaci rolek. Można go ustawić dowolnie, w żądane miejsce, a temperaturę (moc) ustawić wg warunków zewnętrznych. Parasole posiadają ruchomy, przegubowy  daszek, co pozwala na dogrzewanie dowolnego miejsca. Parasol jest wyposażony w zawór odcinający gaz, uruchamiany  w przypadku  przewrócenia lub przechylenia. Tuby są z materiału  antytermicznego. Użytkownik jest zobligowany sprawdzić przed użyciem test szczelności połączeń (posmarowanie roztworem wody i płynu do naczyń łączeń) oraz jakość butli (nie może mieć wgięć, głębokich zarysowań),  etykiet: identyfikatora producenta i identyfikatora napełnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *