Jak grillować indyka – zasady grillowania

Jak grillować indyka? Ile powinien wynosić czas marynowania mięsa, a ile grillowania? W jakiej temperaturze powinno być grillowane indycze mięso? Którą metodę grillowania wybrać? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Marynowanie (peklowanie) indyka

Z uwagi, iż mięso indycze jest delikatne i chude, powinno być wstępnie zamarynowane. Marynuje się na sucho dzień przed planowanym grillowaniem, nacierając środek i wierzch indyka obficie gruboziarnistą solą morską i zmielonym pieprzem. Sól z natury wyciąga wilgoć i w postaci solanki ponownie wnika w mięso.

Tak przyprawionego indyka należy pozostawić w lodówce na czas 12 godzin. Po wyjęciu z lodówki pozostawić w temperaturze pokojowej na ok. 1 godz. Przed grillowaniem udka i pierś posmarować miękkim masłem.

Temperatura grillowania indyka

Główną zasadą jest utrzymanie równomiernej temperatury w zakresie  175-230 Co. W grillu węglowym utrzymanie żaru przez pewien okres czasu jest problemem i wymaga doświadczenia w dozowaniu brykietu lub ustalenia odpowiednio wystarczającego wsadu na początku grillowania. Stąd do grillowania indyka najlepiej sprawdza się na grill gazowy, z płynną regulacją zakresów temperatur.

Jak grillować indyka – sposób grillowania

Indyka grilluje się metodą pośrednią. Dla karmelizacji na początku można zastosować przez chwilę metodę bezpośrednią, a potem już cały czas piec metodą pośrednią przez długi okres. W czasie grillowania można dodawać aromatyczne wiórki drewniane dla wywołania efektu wędzenia.

Mięso na piersi piecze się szybciej niż udka, stąd zasadne jest spowolnienie procesu pieczenia i ochrona mięsa przed wysuszeniem. Uzyskuje się to przez ułożenie indyka piersią do dołu na pierwszą godzinę pieczenia, a potem przewrócenie całości na drugą stronę. Podczas monitorowania pieczenia, miejsca, które przypiekły się szybciej na brązowo, należy przykryć folią aluminiową.

Sprawdzoną metoda jest grillowanie indyka w całości na rożnie. Podczas równomiernego obrotu mięso jest dopiekane jednakowo z każdej strony.
15651326019_cb0100ef05_k

Czas grillowania i moment upieczenia

Ważnym jest, aby ocenić, kiedy indyk został upieczony. Dłuższe pieczenie pozbawia mięso soczystości – mięso staje się suche, włókniste, pozbawione smaku. Zasadą, która powinna być bezwzględnie przestrzegana jest, aby indyka zdjąć z grilla, kiedy temperatura w najgrubszym miejscu udka przy kości (ale termometr nie powinien dotykać kości) osiąga 75 stopni C. Do tego celu niezbędny jest termometr, który pozwala sondować wymaganą temperaturę.

Czas odstawienia po grillowaniu

Po zakończeniu grillowania indyka należy odstawić, aby mięso – jeszcze skumulowanym wewnątrz ciepłem – naturalnie się przez chwilę dopiekło, a soki lepiej rozeszły po całym wnętrzu.

2149742694_14454ba9da_o

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *