Dylemat wyboru gazu do grilla gazowego

Jaki gaz do grilla gazowego? Stosujemy taki, jaki jest dostępny na rynku krajowym na stacjach paliwowychw postaci ciekłej mieszanki propan-butan lub w postaci czystego propanu. Dylemat – wybrać propan czy propan-butan istotny jest głównie w zimie. Czysty propan przy niskich temperaturach posiada wyższą zdolność do odparowania, dlatego jeśli kupimy mieszankę propan-butan, to propan zużyje się szybciej i część butanu pozostanie w butli, stąd  kupowanie mieszanki jest nieekonomiczne.

Czasem zastanawiamy się nad tym, czy można używać  gazu ziemnego, który jest w każdym mieszkaniu i czy można podłączyć grilla na stałe do instalacji gazowej. Jest tak możliwość, ale tylko wtedy, gdy posiadamy grilla dostosowanego do użycia gazu ziemnego ze specjalnym zestawem dysz, a takie grille są rzadkością na rynku krajowym. W ofercie posiada je tylko marka Napoleon. Grill gazowy jest maszyną mobilną – z takim założeniem jest projektowany i raczej odchodzi się od stacjonarnego podłączenia do instalacji domowej gazu ziemnego.

Mieszanka propan-butan do grilla gazowego

Jest to mieszanka gazowa węglowodorowa w postaci skroplonej, bezbarwna, bezwonna i nietoksyczna, posiadająca błyskawiczną zdolność zmiany stanu skupienia z ciekłej na gazową w warunkach ciśnienia nasycenia, to znaczy wtedy, gdy ciśnienie jest mniejsze od 25 bar przy temperaturze 20 Co  (warunki eksploatacji grilla, określone parametrami ciśnienie atmosferyczne p=1 bar; temperatura pokojowa T=20 Co ), a to oznacza, że w momencie otwarcia zaworu i zasilania mieszanka wypływa w postaci gazowej.
Gaz do grilla gazowego propan-butan

Mieszanka, z oczywistych względów bezpieczeństwa, jest nawadniana etanotiolem o zapachu siarki, który to zapach  powoduje wabienie owadów, insektów i ich gromadzenie w przewodach zasilających grilla. Palniki w grillach powinny być zatem bezwzględnie wyposażone w moskitiery w kurtynie powietrznej, zapobiegające napływowi wszelkich insektów.

Mieszanka jest o wyższej gęstości niż gęstość powietrza – w przypadku wycieku opary gromadzą się przy gruncie. Jeśli zdarzy się nieszczelność, to może dojść do inicjacji wybuchu, gdy w pobliżu jest środek zapalny. Z tej przyczyny zabronione jest sytuowanie grilli gazowych w niszach, zagłębieniach, dołach, w ziemi, wszędzie tam, gdzie gaz może się gromadzić. Jeśli chodzi o przechowywanie grilli z butlą w piwnicy na okres nieużywalności lub w pomieszaniach (magazynach), to nie można tego robić w pomieszczeniach poniżej poziomu gruntu.

Ciepło parowania dla mieszanki jest niejednorodne. Propan paruje w temperaturze większej od minus -43 CO, butan natomiast w temperaturze większej od minus  -0.5 Co, czyli tylko nieznacznie wyższej od  temperatury 0 CO, stąd nasuwa się wniosek, iż przy grillowaniu w temperaturze poniżej zera, zużywany jest szybciej propan. Na rynku w okresie letnim są w sprzedaży mieszanki z proporcją 40% propanu, 60% butanu, w okresie zimowym proporcje są odwrotne dla zmniejszenia granicznej temperatury odparowania mieszanki.

Wartość kaloryczna mieszanki uśredniona wynosi Qw= 46 MJ/kg, jest 1,5 razy większa od wartości kalorycznej gazu ziemnego (gaz ziemny Qw=31 MJ/kg ), zatem energetycznie jest bardzo wydajna. Mieszanka jest tańsza od czystego propanu.

Propan do grilla gazowego

Jest gazem płynnym węglowodorowym bezbarwnym, bezzapachowym, łatwopalnym i wybuchowym. W aspekcie zastosowania w grillach gazowych ma podobne cechy, jak mieszanka propan-butan. Warto przypomnieć, że posiada największa zdolność do odparowania.
Jest gazem droższym, o wartości kalorycznej Qw= 46,7 MJ/kg.
Gaz w butlach do grilla gazowego

Czy butle z gazem  należy chronić przed wysoką temperatura otoczenia

Pytanie, które często pada przy zakupie grilla gazowego. Co zrobić, gdy temperatura na zewnątrz wynosi 35 CO i więcej, a butla jest jeszcze wyeksponowana na słońcu z powodu naszych zaniedbań. Czy nie ma zagrożenia wybuchu?

Butli nie wolno nigdy napełniać  na własną odpowiedzialność na stacjach LPG i to jest podstawowy warunek bezpieczeństwa. Butle podlegają wymianie, a napełniane są w dystrybutorniach, gdzie jest gwarancja napełnienia do 85 %. Ponadto butle wykonane są z materiałów wytrzymałych na znaczne wzrosty ciśnień, a biorąc pod uwagę zależność funkcyjną wzrostu ciśnienia w miarę wzrostu temperatury, zapas tolerancyjny wycieku lub rozszczelnienia jest bardzo wysoki.

weber_baner2

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *