Dlaczego warto grillować z pokrywą?

Pokrywa w grillu spełnia ważną funkcję, choć to rozwiązanie wprowadził dopiero w 1952 r. George Stephen. Pod pokrywą, w środku grilla tworzy się termoobieg, dzięki któremu możemy opiekać mięso w krótszym czasie. Grillowanie pod pokrywą sprawia, że mięso jest bardziej soczyste i aromatyczne, gdyż wilgoć nie wyparowuje z niego tak łatwo, jak w przypadku braku pokrywy nad paleniskiem.

50

Pokrywa ma jeszcze jedno ważne zadanie- chroni przed tworzeniem się płomieni, które mogą popsuć smak grillowanych potraw. Dzięki pokrywie możemy też grillowanie różnymi metodami: bezpośrednią, pośrednią i 50/50, których to zastosowanie omawialiśmy w jednym ze wcześniejszych artykułów.

51

Niezależnie czy wybierzemy grill węglowy, czy gazowy pokrywa jest równie istotna. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. NIGDY nie odpalamy grilla gazowego przy zamkniętej pokrywie. Zawór i pokrętła odkręcamy w momencie, kiedy pokrywa jest otwarta, aby nadmiar gazu nie nagromadził się pod nią. W przypadku grilli węglowych ważny jest dobór odpowiedniej ilości brykietu. Grillowanie pod pokrywą zmniejsza ilość zużywanego paliwa, zatem warto zapoznać się z zaleceniami producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *