Dlaczego grille węglowe Weber?

Jeśli grill węglowy, to Webera. Takie stwierdzenie pada bardzo często. Grille węglowe Weber cieszą się ogromnym popytem, z uwagi na parametry techniczne, żywotność  i funkcjonalność. Do dzisiaj przewyższają klasą i technologią inne marki. Można powiedzieć, że w modelach grilli węglowych Webera jest coś wyjątkowego.

Zagrożenie dla marki Weber?

Tak naprawdę jedynym zagrożeniem dla pozycji marki Weber jest trend wypierania grilli węglowych na rzecz gazowych. Jednak fani grillowania węglowego są dosyć wierni tradycji, więc grille węglowe nadal posiadają spory udział w rynku. Swój wybór uzasadniają tym, że umiejętne grillowanie na węglu nie jest aż tak niezdrowe, wbrew masowej opinii tych, co preferują paliwo jako gaz. W dodatku sam rytuał podpalania węgla, utrzymywania żaru, dym i wszechobecny zapach dodają niezastąpionego uroku i frajdy z samego faktu grillowania.

Technologia

Stal niskowęglowa

Pokrywa i misa paleniskowa w grillach węglowych Weber wykonane są ze stali niskowęglowej najlepszej jakości technicznej, odpornej na korozję i środowisko kwaśne. Stal ta z naniesioną porcelaną tworzy strukturę wyjątkowo trwałą, stąd też Weber zapewnia  minimum 10-letnią gwarancję na powyższe elementy.

Emalia porcelanowa

A czym jest emalia porcelanowa, która znacznie wpływa na wysokość cen grilli Webera? Jest to powłoka nanoszona na stal niskowęglową elektrostatycznie w temperaturze 830 stopni Celsjusza, zapewniająca refleks i akumulację ciepła wewnątrz piekarnika (gwarancja osiągania wysokich temperatur). Emalia porcelanowa zabezpiecza przed korozją i jest wytrzymała na wszelkie zarysowania mechaniczne (czyszczenie szczotkami o włosiu metalowym nie robi żadnych zarysowań), a więc łatwa do czyszczenia i usuwania wszelakich nadwęglonych odpadów, popiołu, tłuszczu.

Tworzywo sztuczne termiczne

Uchwyty pokrywy, wywietrznika i uchwyty na akcesoria wykonane są z tworzywa odpornego na wysoką temperaturę i posiadającego znikomy współczynnik przewodzenia ciepła. Przy wysokich temperaturach zapewnia bezpieczne manewry podnoszenia, przekręcania, zawieszania bez ryzyka poparzenia.

Wyposażenie i funkcjonalność

Termometr zintegrowany z piekarnikiem to niezbędnik każdego grilla węglowego. Grillowanie „na wyczucie” odeszło do lamusa, a świadomość, że smaki i aromat osiąga się manipulacją dwóch parametrów: czasu grillowania i temperatury, utwierdza w przekonaniu o tym, jak istotny jest termometr.

System oczyszczania One-Touch, bardzo szybko – bo dosłownie jednym ruchem ręki – usuwa popiół.

W wyższych modelach grilli węglowych Webera zapalanie możliwe jest gazem z naboju gazowego, a czas grillowania odmierzany timerem z alarmem. Powierzchnia robocza (w postaci zintegrowanych na stałe lub składanych blatów) jest odporna na temperaturę, olej, środowisko kwaśne.

Atesty

Grille węglowe Webera jako pierwsze spełniły wymogi Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa użytkowania (normy EN 1860-1). Ponadto producent Webera certyfikuje grille węglowe w TÜV, a jakość produktu testowana jest w niezależnych ośrodkach badawczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *