Czyszczenie i pielęgnacja grilla gazowego

Grill gazowy jak każde urządzenie wymaga pielęgnacji i konserwacji, aby w dobrym stanie mógł służyć nam długie lata.

Jednym z najważniejszych etapów pielęgnacji grilla jest czyszczenie rusztów. To ważnie nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych, aby zachować higienę przy przygotowywaniu potraw które jemy my, oraz nasi bliscy. Po zakończeniu uczty warto ustawić pokrętła na najwyższą temperaturę, zamknąć pokrywę i odczekać około 10 min, aż wszystkie resztki potraw ulegną zwęgleniu, a tłuszcze się wypalą. Następnie otwieramy pokrywę i po  2-4 minutach szczotką z włosia stalowego szorujemy ruszty tak, aby wszystkie resztki z niego spadł. Po wyczyszczeniu szczotką, gdy ruszt jest jeszcze gorący, nakładamy na niego olej roślinny. Możemy zrobić to silikonowym pędzelkiem bądź też specjalnym rozpylaczem do oleju. Ciepły ruszt ‚przyjmie’ olej i wszystkie mikro pory zostaną zamknięte co zapobiegnie powstawaniu rdzy i przywieraniu potraw.

szczotka

 

zdjecie

Po każdym grillowaniu należy sprawdzić, czy zbiorniczek na tłuszcz nie wymaga opróżnienia i wyczyszczenia. Należy tego pilnować, aby tłuszcz nie zjełczał i nie zaczął wydzielać nieprzyjemnych zapachów.

Jeżeli grillujemy często, warto raz np. na miesiąc przeprowadzić dokładniejszą konserwację urządzenia. Oprócz wymienionych wyżej czynności należy zdjąć ruszty, wyczyścić aromatyzery (najpierw warto je odkurzyć, następnie szorować szczotką). Po wyczyszczeniu aromatyzerów należy wyciągnąć je z piekarnika i przejść do czyszczenia dna. W tym celu warto wyjąć palniki, aby zapewnić sobie wygodę podczas tego zabiegu. Z pomocą szpachelki należy zdrapać tłuszcz, osad i zwęglone resztki z całej komory grilla i usunąć je za pomocą np. odkurzacza. Po wykonaniu tej czynności pozostaje tylko wyczyszczenie tacki/misy ociekowej.

Pamiętajmy, że rusztów, aromatyzerów i palników nie wolno myć w zmywarce, gdyż wtedy szybciej ulegną korozji. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, można te części umyć ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Na rynku dostępnych jest wiele płynów pomocniczych, które znacznie ułatwią nam czyszczenie poszczególnych części grilla. Do czyszczenia rusztów świetnie nadaje się spray marki Weber który rozpuszcza osady i nie jest szkodliwy dla zdrowia. Na takiej samej zasadzie działa środek marki „Na Grillu” który szybko rozpuszcza tłuszcz nie tylko z rusztów, ale także z pokrywy czy innych elementów narażonych na zabrudzenie.

środki

 

Raz na sezon warto grilla nie tylko wyczyścić, ale zrobić mu przegląd techniczny. Należy wtedy sprawdzić, czy aromatyzery nie uległy korozji perforowanej. Jeżeli tak się stało, trzeba te elementy wymienić. Pamiętajmy, że są to elementy grilla narażone na wahania i gwałtowne skoki temperatur i ulegają zużyciu tak jak np. klocki hamulcowe w samochodzie. Kontroli należy poddać również palniki. Sprawdzić, czy otwory nie są oblepione tłuszczem lub resztkami jedzenia. W czyszczeniu pomocna okaże się specjalna szczotka do palników dzięki której z łatwością pozbędziemy się tych zabrudzeń.

Grilla z wierzchu wyjemy w zależności od tego z jakiego tworzywa został wykonany. Są specjalistyczne preparaty marki weber do czyszczenia stali, emalii lub uniwersalny preparat do czyszczenia „Na grillu”. Jeżeli jednak nie mamy pod ręką żadnych specjalistycznych środków grilla z zewnątrz czyścimy wodą z mydlinami przy użyciu miękkiej ściereczki.

czyszczenie

Pamiętajmy, że tylko odpowiednio zadbany sprzęt będzie nam służył długo i bezawaryjnie, dlatego poświęćmy naszemu grillowi trochę uwagi i wysiłku, a odwdzięczy nam się doskonałą kondycją przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *