Metody grillowania

Grillowane to proces, na który składa się wiele elementów. W zależności od gatunku przyrządzanych potraw ich obróbka termiczna może się różnić. W sztuce grillowania wyróżniamy trzy metody: bezpośrednią, pośrednią i 50/50.
Metoda bezpośrednia:
Polega ona na utrzymaniu jednakowej temperatury na całej powierzchni rusztu. Po rozpaleniu brykietu układamy jego równą warstwę na całym dnie misy. Metoda ta sprawdzi się przy grillowaniu steków, kiełbas, warzyw czy szaszłyków. Grillowanie bezpośrednie odbywa się w wysokiej temperaturze (nawet 290 stopni C) i nie trwa dłużej niż 30 minut. Aby produkt był równomiernie wypieczony w połowie czasu grillowania odwracamy go na drugą stronę.

5011

Metoda pośrednia:
Świetnie sprawdza się podczas grillowania dużych kawałków mięs czy drobiu w całości. Polega na rozłożeniu brykietu tylko po bokach grilla, zostawiając na środku wolną przestrzeń, gdzie można umieścić np. tackę ociekową z wodą, sokiem czy piwem, aby dodać aromatu potrawie. Przy metodzie pośredniej bardzo przydają się kosze przegrodowe na węgiel. Czas grillowania taką metodą jest dość długi i trwa od 30 minut do nawet kilku godzin, w zależności od naszych upodobań i gatunku mięsa, które chcemy upiec. Metoda ta dalej pewność, że nasza potrawa jest dopieczona w środku, ale nie przypalona z zewnątrz.

grill-metoda-posrednia-lifestyle-2

Metoda 50/50
Podzielenie rusztu na dwie strefy- bardzo gorącą i chłodniejszą świetnie sprawdzi się podczas grillowania średniej wielkości potraw. Ułożenie brykietu tylko na jednej połowie dna misy sprawi, że tworzą nam się dwie różne temperatury na grillu. Mięso kładziemy najpierw nad węglem, a po chwili przekładamy na drugą połowę, aby mogło spokojnie ‚dojść’. Metoda 50/50 sprawia, że mięso jest niezwykle delikatne i soczyste.
Warto czasem poeksperymentować i spróbować przygotować np. pieczeń metodą pośrednią, aby wydobyć z mięsa pełnie smaku i zachwycić gości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *