Nie wyrzucajmy popiołu!

Jeżeli grillujemy na naturalnym drewnie, lub jesteśmy fanami ogniska warto wiedzieć, że powstały popiół możemy wykorzystać. Nie trzeba, a nawet nie należy go wyrzucać!
Świetnie sprawdzi się on jako nawóz do kwiatów które lubią zasadowy odczyn gleby oraz do drzewek owocowych czy krzaczków pomidorów. Popiół bogaty jest w potas, fosfor, wapń oraz mikroelementy niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Popiół nie zawiera natomiast azotu który uwalniany jest do atmosfery w procesie spalania drewna. Popiołu nie należy stosować przy roślinach które lubią kwaśny odczyn gleby, takich jak borówka wysoka, jagody, różanecznik czy rośliny iglaste.

thumb_560x800_10

Ze względu na wysokie pH popiół drzewny może być wykorzystywany do odkwaszania gleb, podobnie jak wapno. Ten „odpad” świetnie sprawdzi się także w kompostowniku, gdyż wzbogaci skład kompostu i zapewni większe plony.
Jeżeli naszym ogrodowym utrapieniem są ślimaki popiół jest naszym sprzymierzeńcem w walce z nimi. Wystarczy go rozsypać wokół roślin które szczególnie upodobały sobie te szkodniki i mamy gwarancję, że nasze rośliny są bezpieczne. Ślimaki bardzo nie lubią poruszać się po popiele.
Również trawnik może zyskać na wyglądzie dzięki popiołowi, ponieważ hamuje on porost mchu i sprawia, że trawa jest intensywnie zielona.

60040_org

Jak widać popiół ma szereg zalet i warto wykorzystać go w swoim ogrodzie. Oprócz przyjemności z jedzenia jego zastosowanie ucieszy także oko. Bo nie ma nic lepszego niż grillowanie w otoczeniu pięknej przyrody!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *